OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Bylinkové oleje

Bylinky návody na spracovanie - Herbár:Aké účinky maju bylinky

Pripravte si vlastný bylinkový olej!Blahodárne esenciálne oleje spojené zo silou prírody

Pripravte si vlastný bylinkový olej!Blahodárne esenciálne oleje spojené zo silou prírody
 

Aké oleje poznáme ? Konopný, olivový, slnečnicový , šípkový, jojobový ,kokosový každý je iný a vhodný na niečo rozličné . A ako pripraviť bylinkový olej vďaka ktorému sa môže naša pokožka omladiť , odstrániť vrásky , ekzémy , kožné nedostatky alebo pri masáži na svalstvo , vnútorné orgány , uvoľnenie . O tom bude tento článok.

Suroviny


5image
minút
príprava

Postup prípravy receptu

1

Bylinkový olej pripravený za studena (kým bude vhodný na použitie prejde viac času ale zato lepší výsledok ): Na bylinkový olej sa hodí čerstvý rozmarín, bazalka, ošúpaný cesnak, chilli papričky, šalvia, kôpor, tymián, alebo iné bylinky z prírody.Oleje su už tak samé od seba zdravé, ale z bylinkami sú okrem dobré na konzervovanie ale vylepšujú vlastnosti oleja. Dôležité je bylinky pred nakladaním do oleja nielen dobre poumývať, ale najmä vysušiť(aby neboli mokré, napríklad utierkou), inak vám bylinky rýchlo zhnijú a celý obsah budete musieť vyliať. Bylinky zalievame kvalitným olejom. Tu si práve môžte vybrať ktorý ak slnečnicový tak nejaký lepší , potom napríklad olivový ktorý používam aj v kuchyni , konopný pri úrazoch, jojobový pretože je úžasný na pokožku, mandľový lebo krásne vonia a zlepšuje zdravie , alebo šípkový ktorý omladzuje voľba je na vás. Bylinky nemusíte rozporcovať ale zalievajte ich až po hrdlo, aby boli bylinky ponorené, inak vám všetky nad olejovou hladinou zhnijú. Bylinky necháme lúhovať na okne mieste min. 2 týždne ale čím dlhšie tým lepšie (ale maximum je 6 mesiacov potom sa už viac nevylúhuje) , následne scedíme a dobre uzavrieme a olej držíme na chladnom mieste. vydrží nám niekoľko mesiacov (ak ho neminieme skôr :)
Pripravte si vlastný bylinkový olej!Blahodárne esenciálne oleje spojené zo silou prírody - obrázok 1

 
2

Bylinkový olej pripravený za tepla (rýchlejšie sa pripravý , preto tento postup využívaju aj do kozmetiky , ale zato sa veľa látok zničí): Pripravíme si 100 g prípravku na olej (vďaka tepelnej úprave môžeme použiť aj živočíšne maste napr. bravčovú alebo napríklad takú vazelínu) dáme rozohriať na 80 celsia na päť minút (stačí približne , ak tam máte masť alebo maslo nesmie sa pripekať vtedy znížte teplotu ) osušené a umyté bylinky nasypeme do hrnca a znížime teplotu na 50 stupňov a 2 minúty neháme na ohrievači . Po dvoch minútach si prelejeme olej cez filter napríklad kávový ale najlepšie ľanová látka . Dáme do flaštičiek a prekryjeme utierkou aby sa mohla vlhkosť odpariť preč inak by sa spravili kvapky vody na tégliku a masť by vydržala kratšie .
Pripravte si vlastný bylinkový olej!Blahodárne esenciálne oleje spojené zo silou prírody - obrázok 2

 
3

Tekvicový olej.Tento olej väčšina z nás už pozná, ako „mužský" olej, vhodný pri problémoch s prostatou. Málokto však vie, že tento olej je predovšetkým „ženský" , a to pre mimoriadne bohatý zdroj organicky viazaného zinku, ktorý je základom ženskej krásy. Vlasy, nechty, koža a krása - na to všetko pôsobí prírodný zinok. Tekvicový olej má aj výrazné hojivé vlastnosti. Je výborný na ošetrenie nechtov, stimuluje ich rast a napomáha ich spevneniu. Je veľmi vhodný na namáhané a poškodené vlasy a obmedzuje ich vypadávanie. Dobre sa vstrebáva a nezanecháva pocit mastnoty. Je vhodný na vysušenú a ekzematickú pleť. Môže sa použiť aj na priamu masáž. Okrem uvedených liečebných vlastností má aj v kuchyni nezastupiteľné miesto, pretože patrí k najchutnejším olejom na studené zeleninové šaláty.
Pripravte si vlastný bylinkový olej!Blahodárne esenciálne oleje spojené zo silou prírody - obrázok 3

 
4

Jojobový olej. Mohli by sme ho definovať ako tekutý vosk s unikátnym pomerom vysoko nenasýtených mastných kyselín. Je to veľmi cenený masážny olej a je vhodný na všetky typy pletí, taktiež aj pre veľmi citlivú pleť. Ako som už spomínal využíva sa v Thajskej masáži. Jojobový olej zabraňuje tvorbe vrások a obsahuje prirodzený ochranný UV faktor 3 až 4 a tak chráni pleť pred slnečným žiarením. Ak sa vmasíruje pár kvapiek jojobového oleja do vlhkých vlasov, získajú zaručenú jemnosť, hebkosť a prirodzený lesk. Jojobový olej sa neodporúča na vnútorné užívanie, pretože prechádza tráviacim traktom bez zmeny

 
5

Borákový olej. Olej z boráku lekárskeho (Borago officinalis) je významný svojim obsahom nenasýtenej mastnej kyseliny omega-6, ktorej obsahuje až 24%, čo je dvojnásobné množstvo než napríklad olej pupalkový. Esenciálne mastné kyseliny sú zásadné pre správnu funkciu mozgu, rast a zdravie vlasov, kostí a pokožky a regulujú metabolizmus. Preto je borákový olej významným pomocníkom pri liečbe zápalových ochorení, ako napríklad reumatoidnej artritídy, kedy zmierňuje opuchy, uľavuje od bolesti a zlepšuje pohyblivosť kĺbov.

 
6

Kokosový olej. Získava sa mechanickým procesom z bielej dužiny zrelých kokosov. Panenský olej je vyrábaný z čerstvej surovej dužiny. Výsledný olej má príjemnú vôňu a chuť s jemnými tónmi kokosu a pri teplote nad 25°C sa mení v číru kvapalinu. Pri nižšej teplote je tuhý. Takže ak vidíte ztuhnutý kokosový olej, nie je to závada, ale prirodzená vlastnosť tohto tropického oleja. Dotykom vašich rúk sa mení na tekutý zázrak prírody. Tak ako všetky tropické oleje obsahuje prirodzený ochranný UV faktor 4, takže je vhodný na ochranu pokožky pred slnečným žiarením. Fantasticky zjemňuje pokožku a je výborný aj na vlasové zábaly. Svojou vôňou navodzuje vo väčšine nás spomienky na horúce leto a biele pláže pri tropickom mori. Je výborný aj v kuchyni, ale taktiež sa používa na thajské a hawajské masáže.
Pripravte si vlastný bylinkový olej!Blahodárne esenciálne oleje spojené zo silou prírody - obrázok 6

 
7

Jedným z najlepších kozmetických olejov je: Šípkový olej. Tento výnimočný olej je lisovaný za studena z jadier šípok ruže vráskavej a je jeden z najlepších rastlinných olejov na hojenie jaziev a je taktiež výnimočne účinným olejom proti vráskam. Šípkový olej zmierňuje starnutie pleti a pleť hydratuje. Môže sa miešať s ďalšími rastlinnými olejmi či bylinnými macerátmi, pretože si udržuje svoju mimoriadnu účinnosť aj pri riedení až na 10 % v kozmetických prípravkoch.
Pripravte si vlastný bylinkový olej!Blahodárne esenciálne oleje spojené zo silou prírody - obrázok 7

 
8

Perilový olej. Perilový olej obsahuje až 65% omega 3 nenasýtených mastných kyselín. Má výrazné protizápalové účinky, používa sa k liečbe astmy, alergií a chronickej bronchitídy, podporuje vykašliavanie. Má výborné odhlieňovacie účinky.

 
9

Mandľový olej. Je pravdepodobne najpoužívanejším masážnym olejom. Veľmi rýchlo sa vstrebe a taktiež nezanecháva pocit mastnoty. Je veľmi vhodný aj pre jemnú detskú pokožku a taktiež akúkoľvek suchú a popraskanú pokožku. 
Pripravte si vlastný bylinkový olej!Blahodárne esenciálne oleje spojené zo silou prírody - obrázok 9

 
10

Lieskový olej. Je veľmi podobný mandľovému oleju. Pokožku zanecháva hebkú a zamatovú. Obsahuje veľa vitamínov a vďaka jeho výbornej vstrebatelnosti je odporúčaný ako ochranný a masážny olej, ktorý nezanecháva pocit mastnoty. V aromaterapii sa často používa do masážnych zmesí pre budúce mamičky a malé detičky. Svoje nezastupiteľné miesto má aj v starostlivosti o vlasy. Používa sa na regeneračné vlasové olejové zábaly.

 
11

Ricínový olej. Je unikátny kvôli kyseline ricínolejovej, ktorá dokáže viazať v pokožke vlhkosť. Zvláčňuje pleť, regeneruje ju a zabraňuje tvorbe vrások. Ricínový olej sa vnútorne používa veľmi výnimočne, lebo je veľmi silné laxatívum a je problém s dávkovaním. Na vonkajšie použitie je však pri suchej pleti nenahraditeľný. Ľanový olej. Okrem už známemu regeneračnému účinku na tráviaci trakt a jeho sliznice najmä pri žalúdočných vredoch, použitie ľanového oleja je nenahraditeľné aj pri ochrane pokožky pred voľnými radikálmi, pretože obsahuje neobvyklé množstvo nenasýtených mastných kyselín - kyselinu linolenovú a linolovú.

 
12

Makový olej. Má podobné účinky na pleť ako ľanový olej, akurát je jemnejší a redší, takže je vhodný aj na priame masáže bez potreby riedenia. Vďaka jemnej makovej aróme pôsobí upokojujúcim účinkom na psychiku, takže je vhodný do zmesí pri bolestiach hlavy, prepracovaní, strese a do masážnych zmesí pre deti.

 
13

Konopný olej. Vďaka výnimočne vyváženému zastúpeniu nenasýtených esenciálnych mastných kyselín je konopný olej považovaný za najhodnotnejší z rastlinných olejov vôbec. Pri vnútornom užívaní súčasne s vonkajším potieraním je skvelým pomocníkom pri liečbe ekzémov a pri regenerácii problematickej pleti. Konopný olej obsahuje omega-6 a omega-3 kyseliny v ideálnom pomere 3:1, a pomáha tak zmierniť alebo dokonca úplne vyliečiť kožné problémy, ako je suchosť pokožky, atopický ekzém alebo lupienka. Taktiež je výborný proti vráskam a akné.

 
14

Ďakujem za pozornosť , budem rád ak pripíšete vaše postupy , ake používate oleje a načo ich používate . Taktiež by som bol rád ak pripíšete o vašich skúsenostiach z bylinkami a vašu napríklad obľúbenú bylinkovú zmes.
Pripravte si vlastný bylinkový olej!Blahodárne esenciálne oleje spojené zo silou prírody - obrázok 14

 

Chcete vedieť ktorý kameň prinesie lásku a  zrýchly učenie, alebo pridá vam energiu?

- Naučte sa rozoznať bylinky , pomáhajú pri reume,rakovine,zlomeninách liečia ekzémy,chrípku a iné kliknite sem 

aktualizované: 28.12.2016 13:31:52