Mäta pieporná
-
Mäta pieporná ( Mentha piperita )
Výskyt : pestovaná.Kvitne : od júla do septembra.
Zber : zbierame vňať skôr ako začína kvitnúť. Sušíme pri teplote 35 stupňov.
Pestovanie : Sadia sa asi 5 až 10 centimetrov dlhé odnože od začiatku apríla až do polovice mája do vlhkej, na humus bohatej, piesčitej až hlinitej pôdy. Rozpätie riadkov je 40 centimetrov. Môže sa vysádzať aj od septembra do októbra. Najvhodnejší čas na zber je keď kvety vytvoria puky. Prvé rezanie sa robí v júli, druhé v septembri až začiatkom októbra.
Úžitok : pri ochoreniach žalúdka a čriev, ako aj pri poruchách pečene a žlčníka, zabraňuje zvracaniu, uvolňuje cievy, podporuje potenie. Je účinný liek proti kašľu a pľucnym ťažkostiam, používa sa pri liečbe nádchy. Znižuje horúčky.
Požitie :
Zápar : 1 plná čajová lyžička na 1/4 litra vody a 10 minút nechať spariť, používať pri žalúdočných kŕčoch, plynatosti a nevolnosti.
Upozornenie : mätový čaj nie je vhodný pre dojčatá pre vysoký obsah mentolu.
-
Dlhé roky mätu využívajú aj bylinkári. Podľa BBC vytvorili vedci zo Salfordskej univerzity liek, ktorého hlavnou zložkou bola mäta. Ten mal zaujímavé výsledky pri blokovaní rastu nádorov.
V tradičnej čínskej medicíne sa pritom mäta dlho využíva na liečbu niektorých ochorení vrátane niektorých druhov rakoviny.
V kocke si teda zhrňme liečivé účinky mäty:
- posilňuje nervovú sústavu
- pomáha pri žalúdočných ťažkostiach
- utišuje bolesti žlčníka
- pomáha pri bolestiach hlavy
- pôsobí protizápalovo
- proti nespavosti
- Naučte sa rozoznať bylinky , pomáhajú pri reume,rakovine,zlomeninách liečia ekzémy,chrípku a iné kliknite sem