OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Archangelika lekárska

 

 • Archangelika lekárska (Archangelica officinalist) 
   
  Výskyt : rastie dosť zriedkavo vo vyšších polohách na vlhkých, zvädša chránených miestach, najmä popri potokoch. Dá sa pestovať. 

  Kvitne : od júla do augusta. Je medonosná.

  Zber : zbierame koreň i s podzemkom, prípadne aj vňať, mladé listy, kvety, plody. Korene vykopávame opatrne v druhom až treťom roku rastu, sušíme vo zväzkoch pri teplote do 35 st. C.

  image

  Úžitok : Podporuje a reguluje trávenie, povzbudzuje nervovú činnosť, pôsobí aj močopudne a potopudne, napomáha látkovú premenu. Archangelikový koreň je aj častou súčasťou receptúr pri výrobe horkých likérov. Na jemno roztlčené alebo pomleté semená archangeliky sa používajú ako prísada do kúpeľa pri ochrnutí.

  Použitie :  

  Pri žalúdočných ťažkostiach a nechutenstve : 2 čajové lyžičky drogy zaliať 1/4 l vody, nechať zovrieť a 2 minúty variť. Piť 2-3 šálky denne.

  Pri reume a bolestiach svalov ako kúpel: 100g drogy dať do 1 l vody, 15 minút nechať variť a pridať do kúpeľa. Odporúča sa dva kúpele týždenne.

  Upozornenie : Čerstvý koreň a čerstvá šťava z bylí spôsobujú alergikom na slnku vyrážky. Nezamienať s angelikou lesnou a inými mrkvovitými rastlinami ( sú napspol menšie ). Niektoré z ních sú jedovaté. Preto sa odporúča používať len kupovanú drogu. V malých dávkach jc archangelika neškodná, pri predávkovaní však môže zapríčiniť rôzne ťažkosti.

Chcete vedieť ktorý kameň prinesie lásku a  zrýchly učenie, alebo pridá vam energiu?

- Naučte sa rozoznať bylinky , pomáhajú pri reume,rakovine,zlomeninách liečia ekzémy,chrípku a iné kliknite sem 

aktualizované: 28.12.2016 13:31:52