OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Puškvorec obyčajný

 

 • Puškvorec obyčajný (Acorus calamus) 
   
  imageVýskyt : rastie v tichých vodách, močiaroch a vlhkých priekopách, na tienistých brehoch rybníkov a potokov.

  Kvitne : od júna do júla.

  Zber : zbierame podzemok(spravidla na jeseň). Vytrhávame ho hákmi alebo špeciálnymi vidlicami, dôkladne očistíme a umyjeme a potom podľa potreby lúpaný alebo nelúpany pozorne sušíme pri teplote do 35 stupňov.

  Pestovanie : pestujeme ho na miestach výskytu vegetatívne : rozmnožuje sa odrezkami podzemka, ktoré zastrčíme do zeme pri zbere.

  Úžitok : povzbudzuje a reguluje trávenie, napomáha látkovú premenu. osoží aj pri nadúvaní, poruchách žlčníka, pečene. Zvonku sa používa na výplachy ústnej dutiny a na prípravu osviežujúcich kúpeľov, posilňujúcich najmä slabé deti. Prežúvanie koreňa pomáha fajčiarom zbaviť sa ich zlozvyku a výrazne posilňuje pľúca.

  Použitie :  

  Pri nechutenstve, žalúdočných neurózach a črevných ťažkostiach: 2 čajové lyžičky puškvorcového  podzemku zaliať 1/4 l vriacej vody a 15 minút nechať spariť. 2-krát denne vypiť 1 šálku vlažného čaju.

  Macerácia : čaj sa pripravuje maceráciou za studena. Zarovnaná kávová lyžička puškvorca sa dá cez noc do 1/4 litra vody. ráno sa trošku prihreje a scedí. Pred použitím sa tento macerát prihrieva vo vodnom kúpeli.

  Úplný kúpeľ : asi 200g podzemku sa dá do 5 litrov studenej vody. Na druhý deň sa prihreje na bod varu, vyluhuje sa a pridá do vody na kúpanie.

  Upozornenie : čerstvý podzemok spôsobuje vracanie. Neodporúča sa úžívať dlhodobo.

Chcete vedieť ktorý kameň prinesie lásku a  zrýchly učenie, alebo pridá vam energiu?

- Naučte sa rozoznať bylinky , pomáhajú pri reume,rakovine,zlomeninách liečia ekzémy,chrípku a iné kliknite sem 

aktualizované: 28.12.2016 13:31:52