OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

turmalín

 

TURMALíN
Hoci sa turmalín vyskytuje vo všetkých spektrálnych farbách a v mnohých kombináciách farieb, najviac vyhľadávané sú zelené a ružové drahokamy. Turmalín je drahý kameň všetkých farieb, niekedy až neskutočných, stáročia veľmi uznávaný.
 
Popis a druhy
 
Turmalín je vlastne názov pre skupinu štrnástich príbuzných druhov minerálov. V gemologickej praxi sa pre všetky tieto druhy používa jednotný názov turmalín. V jednotlivých názvoch je často značné množstvo nejasností.
Najbežnejšie
odrody :
Rubelit je fialový alebo červený , obsahuje mangán. Niekedy je krajší ako omnoho drahší rubín, s ktorým bol aj často omylom zamieňaný, ako napríklad v ruských korunovačných klenotoch.
Indigolit je modrý, modrozelený, až tmavomodrý, obsahuje železo. Je vzácnejší ako iné druhy, ale býva tepelne upravený.
Chróm turmalín je zelený, obsahuje chróm, niekedy však aj napriek názvu obsahuje v prevahe vanád.
Paraiba turmalín je vzácny, modrozelený, obsahuje meď. Drahokam žiarivo neónovej farby môže byť finančné vysoko náročný.
Elbait má názov podľa miesta prvého náleziska, farba je zelená, až modrozelená, obsahuje železo, alebo meď. Tepelne upravené môžu byť purpurovo modré, až fialové.
Melón turmalín je zeleno červený, pripomína rozkrojený melón. Turmalín môže byť aj troj, alebo viac farebný.
Dravit je žltohnedý až oranžovo hnedý, obsahuje horčík. Niekedy sa zosvetluje tepelnou úpravou.
Skoryl je čierny turmalín, používa sa viac na korálky.
 
Liečivé vlastnosti
Je v mnohých ohľadoch jedinečný kameň, nemá nikdy nepriaznivý účinok, pôsobí v prospech svojho majiteľa a prináša mu radosť, pohlcuje negatívne vibrácie, odstraňuje stres, zlosť, strach, je ochranným šamanským kameňom.
Prepája, čistí a harmonizuje čakry, odstraňuje bloky z aury, udržuje v rovnováhe mužskú a ženskú energiu.
Napomáhá pochopeniu sebe samých i druhých, zvyšuje sebadôvěru, nezávislosť a pomáhá získať nadhľad nad zložitými situáciami.
 
Vnáša do života vitalitu, zlepšuje náladu a prináša uvedomelosť a tvorivosť. Pomáha proti strachu a depresiám, posilňuje a oživuje telo, zásobuje ho energiou, spomaľuje proces vyčerpania. Regeneruje nervový systém, pomáha pri paralýze a skleróze multiplex.
Turmalín nás učí i nezávislosti, kľudu a zdravého sebavedomia. Zvyšuje imunitu, upravuje činnosť srdca, pomáha pri anémií a zápale spojiviek, uľahčuje pôrod, lieči detské choroby. Ak sa cítite zle v práci či máte nepríjemnosti, stačí len pomyslenie na tento kameň a povedať si, že tento problém sa vás, jednoducho netýka.
Astrologické znamenie: Panna, Blížencie, Váhy, Škorpión, Kozorožec
zelený turmalín
 
Melónový turmalín: Spája hlbokú emocionalitu so zakotvenosťou. Povzbudzuje nás vidieť v situácii nielen to vážne, ale aj jej humornú stránku; vidieť nielen negatíva, ale aj prínosy danej skúsenosti pre náš život. Pomáha nám pochopiť nielen seba, ale aj iných.
Pomáha nám precítiť spojenie s prírodou. Znižuje prehnanú emocionalitu povahy. Prírodní liečitelia ním liečia emócie a poranené srdce. Pomáha riešiť konflikty a citové slepé uličky tým, že odstraňuje pocity viny a potlačenia, ktoré v nás tieto vyvolávajú. Vhodný je i pri channelingu.
Výborný je pre imunitný systém a pri životunebezpečných chorobách. Privádza metabolizmus späť do rovnováhy, reguluje hormóny, vyvažuje a harmonizuje endokrínny systém.
Čakra: srdcová
Čierny turmalín patrí k drahokamom. Tvorí kryštály, ktoré niekedy dosahujú až veľkosti mnohých metrov. Nazýva sa ešte aj "elektrický kameň", lebo pri zahriatí, alebo trení tvorí na svojom povrchu elektrické pole. Má schopnosť pohlcovať a prepúšťať prechádzajúce svetlo a to v rôznych smeroch. V Oriente bol dlho používaný ako kameň, ktorý prinášal energiu, vyrovnanosť, mier, priateľstvo, lásku.
Hovorí sa, že turmalín je studňou mladosti. Pomáha realizovať naše sny. Mal by sa nosiťblízko srdca.
 
čIER
 
Čierny turmalín oslobodzuje dušu a chráni ju pred nepriaznivými vplyvmi. Vťahuje do seba nepriaznivé pôsobenie iných ľudí, závisť, nedôveru, hnev, zlobu a to tak, že ak máme čierny turmalín pri sebe, tak tieto negatívne vibrácie v tej chvíli veľmi nepociťujeme. Takisto nás turmalín ochraňuje aj pred vlastnou zlosťou a zlobou a pomáha nám nájsť vnútornú orientáciu duše. Doporučujeme ho položiť pred spaním na vankúš.
Ak máte v práci nejaké problémy, stačí si iba v duchu pomyslieť na tento kameň a povedať si, že sa vás to rozčúlenie netýka. Pomáha pri dyslexii.

Turmalín nás vedie k nezávislosti, k pokoju, k zdravému sebavedomiu.

Čierny turmalín nás ochraňuje pred škodlivým žiarením - môžete si ho položiť vedľa televízora, počítača. Vraj veľmi účinne deaktivuje patogénne zóny a negatívne žiarenie zo spotrebičov.

Liečebné účinky: zápaly nervov, dýchacie problémy, mozgové príhody, ochorenia pľúc, bronchitída, poruchy štítnej zľazy, zápaly mozgových blán, poruchy srdcového svalu, posilňuje krvný obeh, pozitívne vplýva na redukciu tuku, reguláciu vody v tele, posilňuje imunitný systém, je prospešný pri virózach, reguluje využitie vitamínov v telel, pomáha pri chudokrvnosti, pri zápale spojiviek, uľahčuje pôrod, lieči detské choroby, podporuje rozvoj svalov.
 
 
Červený turmalín (rubelit) - Projektívny kameň, priradený planéte Mars a elementu ohňa. Podporuje chuť do života, dodává telesnú energiu, odvahu, prináša lásku, detoxikuje, podporuje pečeň, slezinu, krvný oběh, cievy, pomáhá pri kŕčoch. Nemá nikdy nepriaznivý účinok.
Ružový rubelit je symbolom materskej odosobnenej obetavej lásky, pôsobí na naše srdiečko, krvný obeh, slezinu, pečeň, i pohlavné orgány. Ženy ho používajú pri menštruačných problémoch aj v období prechodu.
 
Ružový turmalín - Receptívny kameň, priradený planéte Venuši a elementu vody. Přiťahuje lásku, priateľstvo, učí nás múdrosti a súcitu, lieči kožu, srdce, pľúca a endokrinní žlazy.
 
Modrý turmalín (indigolit) - Receptívny kameň, priradený planéte Saturn a elementu vody. Zbavuje stresu, navodzuje kľud, učí vernosti, tolerancii, pomáhá při komunikacií, pôsobí na ľadviny, močový mechúr, dutiny, hrtan,  pľúca, zrak, jazvy, popáleniny a mozog.  Pomáhá pri vadách řeči, harmonizuje akúkoľvek nerovnováhu v tele, přináša kľúdný spánok.
Chcete vedieť ktorý kameň prinesie lásku a  zrýchly učenie, alebo pridá vam energiu?

- Naučte sa rozoznať bylinky , pomáhajú pri reume,rakovine,zlomeninách liečia ekzémy,chrípku a iné kliknite sem 

aktualizované: 28.12.2016 13:31:52